Academic Internship:

Students take up academic internships to gain first-hand experience of the professional knowledge and research temperament. These internships help the students take on all ropes of academics for higher studies and research work in later days.

Industrial Internship:

On an average more than 70% students have shown a keen interest in the industrial internship which reveals towards a practical experience and technical skill set in real time industry to bridge the existing gap between academia and industries to make the students industry ready and augment their employment opportunities in job markets.

int2

Last Year Summer Internship Status

Summer Internship Statistics 2016-17

Reliance Telecom

Sl.No. Name Branch
1 Sushil Ku Behera EE
2 Sahbaz alam EE
3 Abhishek Rout Mech
4 Satyajit Dutta Mech

DRDO, Chandipur

Sl.No. Name Branch
1 M VARSHITA ETC
2 KALYANI MISHRA ETC
3 Sarvesh Karan CSE
4 SHUBHAM PANDA CSE
5 Sucheta Saraf CSE
6 Preetam Maji CSE
7 Akhil Anand SCE
8 Somalin Das IT
9 Samikhsha Mohanty CSE

L&T ECC

Sl.No. Name Branch
1 Sourav Acharya Civil
2 SARTHAK PATRA Civil
3 SURAJ KUMAR BASTIA Civil
4 SALINI PATRA Civil
5 SONU MOHANTY Civil
6 SACHIN KUMAR BEHERA Mech
7 RAKESH KUMAR Mech
8 MANISH KUMAR Mech
9 AMLAN GOPAL DHALASAMANTA Mech
10 AMIT KUMAR PADHI Mech

GMR

Sl.No. Name Branch
1 Sagar Mohapatra EE
2 Kishore Samantaray Mech

TCS

Sl.No. Name Branch
1 APRAJITA JHA CSE
2 PUJA KUMARI CSE
3 SAMPURNA PADHY CSE
4 Shalini Raj IT
5 Somalin Das IT
6 Sucheta Saraf IT

American Tower Corporation

Sl.No. Name Branch
1 AJIT KUMAR BISOYI EEE
2 ALOK KUMAR ROUT EEE
3 ASHIS SWAIN Mech

Jindal Power & Steels

Sl.No. Name Branch
1 Jay Prakash Narayan EE
2 RAHUL RAGHAB MISHRA EE
3 Archisman Biswabandya Mech
4 PANKAJ KUMAR Mech

AG Industries

Sl.No. Name Branch
1 Deeptanshu Srichandan EEE
2 Shekhar Suman EEE

Lumax Auto Technologies

Sl.No. Name Branch
1 Bibhuti Bhusan Mohanty Mech
2 JAGADISH CHANDRA PANDA Mech

Lecturesnote.com

Sl.No. Name Branch
1  Nitesh Kumar Singh CSE
2 Suman Kumar CSE
3 Sweet Swagatika ETC
4 Sushovita Behera ETC
5 Debasmita Biswal ETC
6 Sourav Kumar ETC

Kirti Technology

Sl.No. Name Branch
1 Farida Naaz CSE
2 Nikita Kumari CSE
3 Nitesh Kumar Singh CSE

Daubtecnovision

Sl.No. Name Branch
1 Sucheta Saraf CSE
2 Preetam Kumar Majhee CSE
3 Sarvesh karan CSE
4 Jisnu patra CSE
5 Kundan Lohani CSE

ACC

Sl.No. Name Branch
1 SANDEEP KUMAR RATH MECH
2 SARDA PRASAD BHADRA MECH
3 JOSEF KUMAR PARIDA CIVIL
4 SUNAM MAHAPATRA MECH

BSNL

Sl.No. Name Branch
1 Abhisek Kumar ETC
2 Ms. Diksha ETC
3 Monalisha Baril ETC
4 Manisha patra ETC
5 Ankita Patel ETC
6 Archana Pradhan ETC
7 Debasmita Biswal ETC
8 Itun Mallick ETC
9 Chirag kumar Patwari ETC
10 Ratan Mandal ETC
11 Asutosh kumar ETC
12 Debashish Sahoo ETC
13 Mousum Das ETC
14 Rashmita Sethi EtTC
15 Neha Sigh ETC
16 Sital Mohapatra ETC
17 Sumit kumar ETC

BIJU PATTANAIK INTERNATIONAL AIRPORT,BBSR

Sl.No. Name Branch
1 Amrita Das ETC
2 Ansu Kumari Yadav ETC
3 Subhashree ray ETC
4 Ronali Pradhan ETC
5 Manasweta Mohanty ETC
6 Payal Priyadarshini ETC
7 Sweet Swagatika ETC
8 Smruti Ranjan dash ETC

Central Institute Of Mining and Research

Sl.No. Name Branch
1 Palak Soni ETC

Central Electricity Supply Utility of Odisha (CESU)

Sl.No. Name Branch
1 Sanam kumar Dash EEE
2 Asit Kumar das EEE
3 Sashi Bhusan yadav EEE
4 Ajay Naik EEE
5 Rakesh Kumar panda EEE
6 Shubam Satyakam Bhuyan EEE
7 Biswajit Mohanty EEE
8 Ritesh Kumar Swain EEE
9 Abhishek Narayan Swain EEE
10 Sandeep Deogharia EEE
11 Ashish Mishra EEE
12 Soumitra Biswal EEE
13 Kunal Kumar EEE
14 Dinesh Kumar Tanti EEE
15 Jaya Prakash Narayan EEE
16 Rahul Raghaba Mishra EEE
17 Debashish Samantray EEE
18 Soumyashree Satyasorup jena EEE
19 Manoj Samantray EEE
20 Debanshu Sahila EEE
21 Jasobanta Das EEE
22 Maheswar Patra EE
23 Susil kumar Behera EE
24 Rasmirekha Mallik CSE
25 Dronacharya Dash EE
26 Rasmita kumari sahu EE
27 Bijayalaxmi nayakl EE
28 Subrat Biswal EE
29 Arya kumar priyabrat EE
30 Satyabrat Gadanayak EE
31 Satish kumar pradhan EE
32 Binaya sony Mallick EE
33 Subham jena EE
34 Ankita Mund EEE
35 M. Janmejoya EE
36 Rajesh kumar Sahoo EE
37 Sunil kumar EE
38 Kishan kumar Sahoo EE
39 Pabitra pradhan EE
40 Vipul Sidhartha EE
41 Harshit Raj EEE
42 Abhijit Ranu EE
43 Subhangini kalingani ETC
44 Priyansu Samdarshi EEE
45 Leepakshi Patra EEE
46 Suman Goswami EEE
47 Subashish Kar EEE
48 Sekhar Suman EEE
49 Prawal Priyadarshi EEE
50 Subroto Basu EEE
51 Rosan Abhisek EEE
52 Deepanwita Dibyadarshita Pradhan EEE
53 Jitendra Verma EEE
54 m.Naresh naidu EEE
55 Deepansu Srichandan EEE
56 Chinmayee Biswal EEE
57 Mamata Sahoo EE
58 Biswajit Senapati EE
59 Md. Tanwirul islam EE
60 Tanukanrta Rajhansa EE
61 Rakesh kumar Sahoo EEE
62 Ipsita Chatrjee EEE
63 Shaiklh Azmin EEE
64 Bhagyashree Moharana EEE

Central Coalfields Limited

Sl.No. Name Branch
1 Kundan raj Civil

Damodar Valley Corporation Ltd. (DVC)

Sl.No. Name Branch
1 Harshit Raj ETC
2 Abhijeet Ranu EE
3 Priyanshu Samdarshi EEE
4 Prawal Priyadarshi EEE
5 Roshan Abhishek EEE
6 Ashutosh Kumar ETC

EAST COST RAILWAY

Sl.No. Name Branch
1 Abhisek kumar EE
2 Abhisek kumar rana EE
3 Aniket Kumar Singh EE
4 Archana Pradhan EEE
5 Ashis kumar Nayak Mech
6 Bijayananda Acharya EE
7 Bimal kumar swain Mech
8 Dinesh kumar tanti EEE
9 Gyanaranjan Pradhan EE
10 Jetendra kumar verma EE
11 Leepakshi Patra EEE
12 Mohan Motilal Pattanaik EEE
13 Ms.Anusaya Swain ETC
14 Prakruti parida EEE
15 Ramakanta Nayak Mech
16 Sachin Kumar Padhi Mech
17 Sasank Vikramaditya civil
18 Satyajit Dutta Mech
19 Sekhar Suman EEE
20 Vicky kumar Mech
21 Anusaya Swain ETC
22 Bijayananda Acharya EE
23 Leepakshi Patra EEE
24 Sachin Kumar Padhi Mech
25 Archana Pradhan EEE
26 Amrita das ETC
27 Ansu Kumari Yadav ETC
28 Anusaya Swain ETC
29 Bivasis Nayak EEE
30 Ch. Manisha Patra ETC
31 Debaprasad Ghose ETC
32 Kunal Kumar EEE
33 Manaswera Mohanty ETC
34 Manisha Patra ETC
35 Mukesh Tirkey mech
36 Nikhil Kumar ETC
37 Payal Priyadarshini ETC
38 Ronali Pradhan ETC
39 Saba Jabeen ETC
40 Santash Kumar Jena ETC
41 Shabnam Swain ETC
42 Smrutiranjan Dash ETC
43 Subhashree Ray ETC
44 Sweet swagatika ETC

Heavy Engineering Corporation Ltd(HEC)

Sl.No. Name Branch
1 Rituraj Raghav EEE
2 Irfan Anwar MECH

Hindustan Aeronautics Ltd.(HAL)

Sl.No. Name Branch
1 Abhishek Kumar EEE
2 Amiya kumar dash MECH
3 Ashis Swain MECH
4 Krishnapriya pradhan MECH
5 Mr.Biswajit sahoo EE
6 Mr.Himanshu Kumar Nayak MECH
7 Mr.Satish Kumar Behera MECH
8 Mr.Subrhrajit Padhy MECH
9 Nilesh kumar singh MECH
10 Sweta siktta swain MECH
11 Tanisha ipsita hota MECH

Hindustan Copper Ltd(HCL ACC)

Sl.No. Name Branch
1 Subrot basu EEE

IB Thermal Plant

Sl.No. Name Branch
1 Suryanarayan Routray EEE
2 Bagmita Priyadarshini Rath CSE

IFFCO

Sl.No. Name Branch
1 Luminus pati ETC
2 Prasanjit nayak MECH
3 Bijan dash MECH
4 Sivananda Mohanty MECH
5 Sarita nayak EEE
6 Arup Pradhan MECH

JINDAL STAINLESS LIMITED

Sl.No. Name Branch
1 Badini gurbaxani ETC
2 Aagmita priyadarsini rath CSE
3 Amiya kumar dash MECH

JCB INDIA LIMITED

Sl.No. Name Branch
1 Subham Paul MECH

NSPCL

Sl.No. Name Branch
1 Bhaskar Dash Mech
2 Debasish Parida Mech
3 Smruti Ranjan Behera Mech
4 Debasis Sethy Mech
5 Ramakanta Nayak Mech
6 Satish kumar Behera Mech
7 Sangam Barick Mech

Mahanadi Coal Fields Ltd. (MCL)

Sl.No. Name Branch
1 Mr. Manas Ranjan Sahoo Mech
2 Soumya Ranjan Parida Mech

NATIONAL ALUMINIUM COMPANY LIMITED.(NALCO)

Sl.No. Name Branch
1 Pradyumna kumar Mohanty CSE
2 Diptimayee Sahoo CSE
3 Nirasha Pradhan CSE
4 Pratyush Kumar Mund CSE
5 Sumit Panda CSE
6 Ansuman Tanay Mohanty EE
7 Bijayalaxmi Nayak EE
8 Deepanjal Mohanta EE
9 Rasmita kumari saahu EE
10 Ruksundar Khillar EE
11 Tapaswini Khatua EE
12 Bhagyashree Moharana EEE
13 Ipsita Chatarjee EEE
14 Leepakshi Patra EEE
15 Shaika Azmin EEE
16 Abhijit Behera Mech
17 Basudev Tripathy Mech
18 Debasis Tripathy Mech
19 Indrajit Moharana Mech
20 Prasanjeet Mishra Mech
21 Ramakanta Nayak Mech
22 Sushanta Kumar Sethy Mech
23 Biswajeet Swain Mech
24 Mr.Manas Ranjan Sahoo Mech
25 Mr.Somesh Satpathy Mech
26 Soumyaranjan Parida Mech

NORTHEN COALFIELDS LIMITED

Sl.No. Name Branch
1 Debidutta mahapatra MECH

NATIONAL THERMAL POWER CORPORATION LTD.(NTPC)

Sl.No. Name Branch
1 Abdul Mateen EEE
2 Ajit Kumar Bisoyi EEE
3 Alok Kumar Rout EEE
4 Amit Kumar Mahapatra EEE
5 Amit Kumar Padhy Mech
6 Amlan gopal Dhalsamanta Mech
7 Amrut gobind dhalsamanta Mech
8 Basudev sahoo Mech
9 Ganesh Patra Mech
10 Krishana Priya Pradhan Mech
11 Leepakashi Patra EEE
12 Manas Ranjan Meher EEE
13 Nagendra Kumar Bal Mech
14 Raja Lalatendu BidyaPratap Bal Mech
15 Ratiranjan Behera Mech
16 Sachin Kumar Behera Mech
17 Sachin Kumar Padhy Mech
18 Sagar Mohapatra EEE
19 satya Suman Sahu Mech
20 Shewata siktta Swain Mech
21 Sidhanta patnaik Mech
22 Sourav Dhal Mech
23 Subham kumar Mech
24 Tanisha Ipsita Hota Mech
25 Yogesh Kumar singh EE
26 Amrut gobinda Dhalasamant Mech

NATIONAL HIGHWAY AUTHORITY OF INDIA

Sl.No. Name Branch
1 Bishal purohit Civil

NEELACHAL ISPAT NIGAM LTD

Sl.No. Name Branch
1 Chinmay Kumar Panda Mech
2 Biswajit Acharya Mech
3 Bagmita priyadarsini Ratha CSE

Odisha Power Transmission Corporation limited (OPTCL)

Sl.No. Name Branch
1 Ananya Aiswarya moharana EEE
2 Gyna ranjan Pradhan EE
3 Debashish Nayak EE
4 Millam Kumar das EE
5 Biswajit sahoo EE
6 Lipsita natha EE
7 Soubhagini Swain EEE

Odisha Nirman Soudh

Sl.No. Name Branch
1 L T Ronald Singh CIVIL
2 Gourav Kumar Sahoo CIVIL
3 Suvendu Mallik CIVIL
4 P Monk kumar CIVIL
5 pratyush pradhan CIVIL
6 Swaansu Mohanty CIVIL
7 Rudra Narayan Swain CIVIL
8 Ankit Kumar Sen CIVIL
9 Sarthak patra CIVIL
10 pritam kumar nayak CIVIL
11 Ritesh kumar barik CIVIL
12 Sourav Acharya CIVIL

ODISHA HYDRO ELECTRIC POWER CORPORATION.(OHPC)

Sl.No. Name Branch
1 Avinash patra EEE

Odisha Mining Corporation Ltd.(OMC)

Sl.No. Name Branch
1 Asit Kumar Bal Mech
2 Saswat Pursty Mech
3 Manas Ranjan Sahu Mech
4 Chandan Samantray Mech

PARADEEP PORT TRUST

Sl.No. Name Branch
1 Sidhanta Pattanaik Mech

PARADEEP PHOSPHATE Ltd.(PPL)

Sl.No. Name Branch
1 Sarita Nayak EEE

Power Grid Corporation of India Ltd.

Sl.No. Name Branch
1 Shubham Kumar Sinha EE

Patratu Thermal Power Station

Sl.No. Name Branch
1 Abhinav Agrawal MECH

ROAD & BUILDING DIVISION-I

Sl.No. Name Branch
1 DEEPAK RANJAN HANSDHA CIVIL
2 L T RONALAND SINGH CIVIL
3 ANKIT KUMAR SEND CIVIL
4 GAURAV KUMAR SAHOO CIVIL
5 PRATYUSH PRADHAN CIVIL
6 P.MONK KUMAR CIVIL
7 RITESH KUMAR BARIK CIVIL
8 SWAYNSU MOHANTY CIVIL
9 SUBHENDU MALLICK CIVIL
10 SARTHAK PATRA CIVIL
11 SAURAV ACHRYA CIVIL
12 RUDRA NARYAN DASH CIVIL
13 PRITAM KUMAR NAYAK CIVIL

Sahasra Sambhav Skill Development Pvt.ltd

Sl.No. Name Branch
1 Abhirup Shankar ETC
2 Soumik jana ETC
3 Sanket Pramanik ETC

Software Technology Park of India (STPI)

Sl.No. Name Branch
1 Ansu kumari yadav ETC
2 Sweet Swagatika ETC
2 Amrita Das ETC

SOUTH EASTERN RAILWAYS

Sl.No. Name Branch
1 Ankit Kumar Sahoo Mech
2 Aditya kumar Nanada EEE
3 Sashibhusan Yadav EEE
4 Rakesh kumar Sahoo EEE

Steel Authority of India Limited (SAIL)

Sl.No. Name Branch
1 Abhirup Shankar ETC
2 Ayushmaan Anubhab ETC
3 Chandan Kumar MECH
4 Hitesh Kumar mahato MECH
5 Nitish Kumar mahto MECH
6 Sandeep Singh MECH
7 Shyani Ashrah CSE
8 Soumik Jana ETC
9 Vikash Kumar CIVIL
10 Ajit Kumar Sahoo MECH
11 Amlan Gopal Dhalssamanta MECH
12 Amrut Gobind Dhalssamanta MECH
13 Ashwini Kumar Mahanta MECH
14 Asilej Lenka MECH
15 Bhagyashree Singhdeo EEE
16 Bikash Kumar Parida MECH
17 Deepanwita Dibyadarshita Pradahan ETC
18 Dibyajyoti Rout MECH
19 Piyush Ranjan Tripathy MECH
20 Pradeep Kumar Mohanty ETC
21 Rajat kumar Sahoo EE
22 Satya Suman Sahu MECH
23 Sourava Kumar Pani EE
24 Subhabrata Mohapatra MECH
25 Vijeta Kumari EE

TATA CUMMINS

Sl.No. Name Branch
1 Mr.Chandan Kumar Mech
2 Mr.Hitesh Kumar Mahato Mech
3 Irfan Anwar Mech
4 Mr.Shakit Prasanna Padhiary Mech

Tata Consultancy Services Ltd.(TCS)

Sl.No. Name Branch
1 Abhisek narayan Swain EEE
2 Rakesh Kumar Panda EEE

TATA IRON AND STEEL COMPANY LTD. (TISCO)

Sl.No. Name Branch
1 Mr.Shakti Prasannna Padhiary Mech
2 Suman Kumar CSE
3 Mitesh Kumar Jha ETC
4 Pankaj Kumar Civil

TRL KROSAKI REFRACTORIES LTD.

Sl.No. Name Branch
1 Shashi Bhushan Yadav EEE

TATA MOTORS Limited (TELCO)

Sl.No. Name Branch
1 Amir MD. Shadab Mech
2 Chandan kumar Rishabh Mech
3 Irfan Anwar Mech
4 Hitesh Kumar Mahato Mech
5 Mr.Shakit Prasanna Padhiary Mech

TATA STEEL

Sl.No. Name Branch
1 Ashutosh kumar Jha EE
2 Subham Kumar Verma EE
3 Sonali Biswas EE
4 Kumari Rajashree ETC
5 Ratan Mandal ETC
6 Pratyush Singh ETC
7 Dilnawaz Ahmmad ETC
8 Sunil Kumar EE
9 Neha Kumari ETC
10 Pratik Mishra EEE
11 Md. Sharif Nadim EEE
12 Sweta Kumari EE
13 Abhisek Kumar ETC
14 Priya Beura EE
15 Md. Saif Ali CSE
16 Jitendra Kumar Verma EE
17 Sapna Murmu CSE
18 Puja Kumari CSE
19 Pankaj Kumar CIVIL
20 Suman Kumar CSE

SMC POWER GENERATION Ltd.

Sl.No. Name Branch
1 Mousam dash ETC

BHARATI AIRTEL LIMITED.

Sl.No. Name Branch
1 Badini gurbaxani ETC